1396/02/08 |06:56:52
 
  مشکلات ما را متوقف نمي کنند، بلکه به ما آموزش مي دهند. ((برايان تريسي))  
   
     
  بهداشت روان و جامعه    
 شیوع ام.اس در ایران ۱۷ برابر متوسط جهانی است

به گزارش سایک نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر داود حدادی رئیس اداره بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: بیماری ام.اس در دنیا شیوع سه در ۱۰۰ هزار فرد را دارد که این رقم در ایران، به ۵۰ در ۱۰۰ هزار فرد، افزایش می یابد؛ بنابراین در ایران شیوع ۱۷ برابری متوسط جهانی را شاهد هستیم.
دکتر حدادی، ادامه داد: در حال حاضر داروهای ایرانی، به صورت رایگان و داروهای خارجی با فرانشیز ۴۰درصد، در اختیار بیماران مبتلا به ام.اس، قرار می گیرد، که گاهی هشتصد تا نهصد هزار تومان ماهیانه هزینه داروی این بیماران است، پس توصیه می شود، با توجه به اثربخشی مناسب، بیشتر از داروهای ایرانی استفاده شود.
رئیس اداره بیماری های خاص دانشگاه، با بیان اینکه استان های تهران، اصفهان، خراسان و فارس، دارای بیشترین آمار بیماران ام.اس هستند، گفت: این بیماری در سن ۲۰ تا ۴۰ سالگی، بیشتر شایع است.

 آمارهای تکان دهنده آسیب های اجتماعی در ایران!

به گزارش سایک نیوز به نقل از ایسنا، سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاری ایران با بیان اینکه بر اساس میانگین آمارهای نشاط اجتماعی که از سوی سازمان‌های معتبر بین‌المللی ارائه شده، ایران جزو کشورهای شاد نیست، اظهار کرد: ایران در میان ۱۸۵ کشور در رتبه ۱۰۵ قرار گرفته و در جدول غمگین‌ها از پایین جدول، رتبه دوم را دارد؛ بعد از عراق دومین کشور غمگین جهان محسوب می‌شویم.

وی با اشاره به بالا بودن میزان اختلالات روانی در کشور، گفت: در حالی که برخی تحقیقات آماری از وجود ۳۵ درصدی اختلالات روانی در تهران خبر می‌دهد، در مورد بعضی مناطق تهران وضعیت بسیار تکان‌دهنده است زیرا این میزان به حدود ۸۰ می‌رسد که بسیار بحرانی توصیف می‌شود و نیاز به نشاط اجتماعی را خیلی جدی‌تر از گذشته مطرح می‌کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مسئولیت اجتماعی نیز در میان مردم کاهش یافته است، تصریح کرد: مردم نسبت به سرنوشت و وقایعی که برای دیگران پیش می‌آید بی‌تفاوت شده‌اند و این یک نشانه از کاهش انسجام اجتماعی محسوب می‌شود.

رئیس انجمن مددکاری ایران با اشاره به اینکه وضعیت آسیب‌های اجتماعی در حال حاضر در کشور نگران کننده است، اظهار کرد: بر اساس برخی ارزیابی‌ها اعتیاد به مواد مخدر، زنانه شده است.

وی افزود: بر اساس اعلام قوه قضائیه، در کشور ۸۰ میلیونی ما، در حال حاضر ۱۵ میلیون پرونده‌ قضایی جاری در دست رسیدگی قرار دارد که از منظر مدیریت اجتماعی، تاسف‌برانگیز است.

موسوی چلک خاطرنشان کرد: بعضی از آمارهایی که به طور رسمی اعلام می‌شود، واقعی نیست و خود این آمار غیر واقعی، نشان‌ از نگاه غیر صحیح به این حوزه است؛ به طور مثال آمار معتادان در آمارهای رسمی ۲٫۳ میلیون نفر اعلام می‌شود در حالی که آمار واقعی، خیلی بیشتر از این است.

رئیس انجمن مددکاری ایران با بیان اینکه حتی با قبول همین آمارهای نادرست هم وضعیت خوبی نداریم، ادامه داد: در زمینه‌ی اعتیاد، تعداد معتادان کشور ما برابر با معتادان هند است این در حالی است که هند تقریبا ۱۵ برابر ما جمعیت دارد.

وی ورود مقام معظم رهبری به موضوع آسیب‌های اجتماعی را نشانه‌ بحران‌زا بودن این موضوع دانست و گفت: ایشان با جدیت، موضوع را پیگیری و خواستار ارائه گزارش‌های مستند و جامع از سوی مقامات اجرایی شده‌اند.

وی به کاهش ازدواج و افزایش طلاق در سطح کشور اشاره کرد و گفت: میانگین طلاق کشور، یک طلاق به ازای ۴٫۵ ازدواج است، اما در برخی نقاط شمال تهران این میزان به یک طلاق در مقابل دو ازدواج رسیده است.

رئیس انجمن مددکاری ایران ادامه داد: وجود ۱۱ میلیون جوان آماده ازدواج، افزایش هم‌باشی سیاه، تغییر منحنی ابتلا به ایدز با گرایش ارتباطات جنسی، زنانه شدن اعتیاد و کودکانه شدن جرائم، از نشانه‌های بحران اجتماعی است که باید جدی‌تر و با برنامه‌ی عملیاتی دقیق‌تر و قوی‌تر به سوی مدیریت آن حرکت کرد.

رئیس انجمن مددکاری ایران عنوان کرد: آمار زنان خودسرپرست در طول پنج سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد داشته و هیچ برنامه‌ای برای ساماندهی آن‌ها نداریم.

وی با بیان اینکه به دلیل زنانه شدن اعتیاد، در زمینه‌ ایدز با بحران جدی رو به رو هستیم، اضافه کرد: زیرا میزان ابتلا به ایدز از طریق ارتباط جنسی نسبت به سال ۶۵، سه برابر شده است.

 Skills You Need

If helping people improve their mental health, well-being and quality of life is important to you, clinical psychology may be the right career choice.

You should have…

 • Strong verbal and communication skills
 • Good writing skills
 • Goal-setting skills
 • High ethical standards
 • Clear boundaries
 • Ability to focus
 لایحه سلامت روان

به‌نام خدا

 حضور معاونت محترم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

استاد ارجمند جناب آقای دکتر سیاری

با اهداء سلام و آرزوی سلامتی، 

با توجه به پیشنهاد لایحه سلامت روان، انجمن روانشناسی بالینی با هدف تعامل و ارتقاء سلامت روان در جامعه لایحه مزبور را مورد بحث و بررسی قرار داد و نظر خود را به شرح زیر اعلان می دارد:

1- در لایحه موضوع­های سلامت روان، اختلالات روانی، آشفتگی روان، بستری، درمان اجباری، روش­های خاص درمانی (مثل درمان اجباری جامعه نگر، تشنج درمانی، و مهار حرکتی)، بیمار کیفری، و مسایل مرتبط با بیمه مورد توجه قرار گرفته است.

2- سلامت روان در مفهوم دقیق آن فقدان اختلالات روانشناختی و روانپزشکی، دارا بودن ویژگی­های مثبت همچون کیفیت زندگی سالم و آرامش بخش، تولید موثر و مفید، مقابله موثر با استرس­های زندگی، تمرین برای خوب زندگی کردن است. بررسی مختصر این لایحه نشانگر بی­توجهی و غفلت لایحه از این مفهوم اصلی و زیربنایی است.

3- آیا به صرف نداشتن اختلالات، سلامت روانی تامین می شود؟ آنچه در لایحه پیشنهادی وجود دارد تعریف اختلالات روانی و نحوه بستری شدن، موارد مربوط به بستری و درمان اجباری و ... می­باشد. موارد مذکور هر چند کامل و تام اختلالات روانی را نمی پوشاند و تنها به بخش خاصی (بیماران حاد روانی) اشاره دارد، دارای خلاء جدی است. بیماران روانی تنها موارد حاد و قضایی نیستند و گستره وسیع تری را در بردارد که در متون علمی به آن اشاره شده است. ضروت دارد این مهم در لایحه بطور جامع دیده شود.

4- نکته مهم و اساسی اینکه سلامت روانی بر کیفیت و سبک زندگی سالم بنا شده است و به باورها و مهارت های کیفی و موثر مربوط می­شود. بطور خلاصه معیارهای سلامت روان به سبک زندگی سالم و ایرانی اسلامی مربوط می شود و این مهم در لایحه بطور جدی نادیده گرفته شده است. توانایی برقراری رابطه موثر، انجام وظیفه، برداشت واقع بینانه، تفکر و تلاش، انعطاف پذیری، معنا و مفهوم در زندگی، عشق و محبت، سازگاری و احساس رضایتمندی، و دین باوری و خدا محوری در تامین سلامت روانی حایز اهمیت است. در کجای این لایحه معیارها و شاخص های ذکر شده مورد توجه قرار گرفته است؟ به نظر می­رسد لایحه مزبور، سلامت روان را محدود به حیطه اختلالات می­داند و لذا درمان آن را هم به مداخلات پزشکی محدود می­کند، حال آنکه این دیدگاه تام و جامع نیست و کارآمدی نخواهد داشت.

5- در حوزه سلامت روانی اجتماعی توجه جدی به فرهنگ و باورهای دینی و ارزشی موضوع اساسی است که بی توجهی به آن و نادیده گرفتن آن نه تنها به سلامت روانی اجتماعی کمک نمی­کند بلکه مردم و اقشار مختلف را به چالش­های دیگری نیز می­کشاند. در لایحه پیشنهادی، مصرف مواد و الکل، انحرافات و بی بندوباری جنسی و رفتار غیر اخلاقی، غیر قانونی و یا ضد اجتماعی، تمایل به تغییر جنسیت به تنهایی آشفتگی روانی و یا بحران روانی تلقی نمی­گردد. آیا موارد ذکر شده با فرهنگ اسلامی ایرانی تضاد ندارد؟ آیا موارد ذکر شده علمی است؟ در کدام متون علمی موارد ذکر شده در دایره سلامت روان مطرح هستند. به نظر می­رسد لایحه پیشنهادی سلامت روان با نواقص و کمبودهای زیادی همراه است. آنچه در این لایحه بارز و برجسته است محدود شدن سلامت روان به درمان اختلالات روانپزشکی است. و به علاوه ویژگی­های فرهنگی و دینی مورد غفلت قرار گرفته است.

6- در خاتمه، ضرورت دارد لایحه سلامت روان به صورت همه جانبه و از زوایای مختلف مورد توجه قرار گیرد و محدود به اختلالات روانپزشکی نشود. با عنایت به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت نهادینه کردن سبک زندگی مبتنی بر دین و فرهنگ ایرانی با هدف تامین آرامش برای آحاد مردم توجه به شاخص های سلامت روان باید در گستره وسیع تر لحاظ شود. همانگونه که سازمان بهداشت جهانی (WHO) سلامت روان را با فقدان بیماری مترادف نمی­داند و ویژگی­ها و شاخص های سلامت را نیز به عنوان وجود سلامت روان مطرح می­کند. ارایه شاخص های سلامت در لایحه مزبور باید مورد تجدید نظر قرار گیرد. بر این اساس توجه به دیدگاه­های متخصصین سلامت از جمله روان پزشکی، روانشناسی، مددکاری، و ... ضروری است.

7- انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران بطور جد خواستار تجدید نظر اساسی در لایحه پیشنهادی می باشد و بر این باور است که لایحه ارایه شده نه تنها بر مبنای سلامت روان به معنای دقیق علمی نمی باشد بلکه از دیدگاه بومی و فرهنگی نیز فاصله گرفته است. 

رییس انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران

دکتر سید حسین سلیمی

30/2/95

 بورد بالینی وزارت بهداشت "روان درمـانی" را وظيفه روانشناسان و مشاوران دانست

  به گزارش ميگنا همزمان با فرا رسيدن نوروز 1395 نخستين خبرنامه الكترونيكي انجمن رواندرماني ايران منتشر گرديد.

 به گزارش ميگنا نامه رئيس بورد روان شناسي باليني وزارت بهداشت در رابطه با بررسي مبحث رواندرماني به وزير متبوع، يكي از بخش هاي مهم نخستين شماره خبرنامه مذكور بوده است كه طي آن دکتر سید حسین سلیمی رئیس بورد بالینی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به استعلام وزیر وزارت متبوع مبنی بر بررسی اینکه روان‌درمانی جزء وظایف روانشناسان یا روانپزشکان است، اعلام داشت که روان درمانی یک پروسه چندوجهی است که نیازمند گذراندن دورهای پایه در کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است؛ بنابراین روانپزشکان نمی توانند بدون گذراندن این دوره ها کار روان‌درمانی انجام دهند.
متن نامه دکتر سلیمی به شرح زیر است:

حضور محترم مقام عالی وزارت
جناب آقای دکتر سید حسن هاشمی
با اهداء سلام و آرزوي سلامتي

احتراماً عطف به نامه شماره 2406/4/آ/س/د مورخ 14/4/94 در خصوص توقف فعالیت انجمن رواندرمانی ایران، نظر بورد به شرح زیر خدمتتان ارائه میگردد:
1- نگاهی مختصر و کوتاه به سیلابس های رشته های روانشناسی در مقاطع ارشد و دکتری مصوب وزارت بهداشت (رشته‌های بالینی،سلامت، بالینی کودک و...) نشانگر این حقیقت است که برنامه‌های آموزشی ذکرشده، فارغ التحصیلان این رشته‌ها را برای روان درمانی و تشخیص و ارزیابی روان شناختی و ارائه خدمات روانشناختی آماده می‌کند.
2- در تعریف و تشریح مفهوم روان درمانی میتوان به مداخله رضایتمندانه و همراه با آمادگی مراجع برای تغییر باورها و نگرش‌ها و رفتارهای او اشاره کرد و این نوع مداخله، مداخله در کار روانپزشک یا دیگر پزشکان متخصص نیست بلکه کمک به توانمندسازی بیمار می‌باشد و این تخصص و مهارت در برنامه های آموزشی روانشناسی بالینی و سلامت به طور ویژه مشخص و تأمین شده است.
3-  بورد روانشناسی بالینی هیچ گاه درصدد حذف روانپزشک ازتیم درمان نیست و حتی تأکید جدی دارد تا در بیمارستانها و مراکز درمانی دیگر متخصصین همچون مددکار و گفتار درمانگر و کاردرمانگر به تیم درمان به طور فعال کمک نمایند هرچند که به دلیل بارمالی تیم درمانی و بیماران از خدمات این متخصصین محروم است. حضور تیم کامل درمانی از ضروریات نظام سلامت است که تلاش برای چنین مجموعه متخصصین خود از باربیماری جامعه می کاهد.
4- بورد روانشناسی بالینی معتقد است در بخش‌های بستری تیم درمان بر عهده روان‌پزشک است و دیگر متخصصین تیم نقش خود را باید ایفا نمایند.
5- در شرایطی که جامعه ایرانی در شهرهای مختلف نیاز مبرم به دریافت خدمات روانشناختی دارند جای بسی تأسف است که امضای عده ای از پزشکان محترم در تخصص های غیر روانپزشکی (عفونی،اورولوژی، ارتوپدی، خون و انکولوژی و...) که آشنایی چندانی با حوزه روانشناسی ندارند به همراه دو تن از روانپزشکان در موضوعی اظهار نظرکرده‌اند که درنهایت به نظام سلامت جامعه و مردم نیازمند به دریافت خدمات روانشناختی آسیب وارد میکند. جای سؤال است آیا متخصصین محترم دغدغه ای مهمتر در نظام سلامت ندارند؟ و آیا ورود به عرصه های علمی با جمع نمودن امضاءهای متخصصین مختلف چیزی جز اتلاف وقت نیست؟
6- بدیهی است انجمن روان‌درمانی ایران بر اساس ضوابط قانونی تأسیس انجمن‌ها تشکیل شده به ضرورت نیاز جامعه فعالیت خود را شروع کرده و این شروع شایسته است در نظام سلامت موردحمایت قرارگیرد و درصورت جابجایی از وزارتخانه متبوع به وزارت بهداشت با استقبال روبرو شود.
7- واژه درمان در حوزه پزشکی و اختصاص داشتن به فعالیت پزشکان امری بدیهی است اما در سلامت روان حداقل این واژه فضای بیشتری را دربر می‌گیرد و در بستری و بخش و درمانگاه و سرپایی مفهوم و تعریف عملیاتی متفاوت به همراه دارد. این حق که افراد نیازمند برای مشاوره ازجمله انتخاب همسر مناسب، پیشگیری از اعتیاد، مشاوره، تحصیلی و... می‌توانند برای مشاوره و روان‌درمانی روانشناس(دارای مجوز از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور) را انتخاب نمایند در قانون تصریح شده است.
8- جای بسی خوشوقتی است که روانپزشکان علاوه بر درمان دارویی به رواندرمانی علاقه‌مند شده‌اند. امیدواریم این علاقه و انگیزه قوی منجر به ارائه دروس روان‌درمانی و دروس پیش‌نیاز این مهارت ضروری در سیلابس‌های برنامه‌های آموزشی آنان شود و محدود به یک یا دو واحد درسی آن هم بطور مختصر و ناقص نباشد.
9- امید است در جهان اندیشه و منطق علمی، دوستان با درایت لازم از همکاری و آمادگی روانشناسان در کار تیمی استقبال نمایند تا هم روانشناس از تخصص روانپزشک بهره برده و هم روانپزشک به دیدگاه رواندرمانگر با دقت و عمق بیشتر آشنا شده و در عین احترام به حوزه علمی و تخصصی همدیگر باهم گلاویز نشده و درنهایت جامعه علمی و مردم و خدا از ما راضی باشد.

در نظام سلامت شایسته است به جای نگاه حذفی با پیوند با یکدیگر و ارائه خدمات به جامعه و افراد نیازمند با رعایت احترام و تعامل مؤثر متخصصین گام مؤثری بردارند. در خاتمه وظیفه خود میدانم که از جنابعالی و مسئولین بهداشت یا در حقیقت وزارت سلامت به خاطر نگاه راهبردی، هدایتی و عملیاتی مؤثر به نظام سلامت تشکر کنم. بورد روانشناسی بالینی آماده است در صورت موافقت جنابعالی در جلسه‌ای موضوع را به‌طور مؤثرتر بررسی نماید و از رهنمودهای جنابعالی بهره‌مند گردد.
قبلاً از لطف و عنایت جنابعالی و همکاران محترم کمال تشکر دارم.

دبیر بورد روانشناسی بالینی
دکترسیدحسین سلیمی

28/5/94

 انتصاب مشاور وزیر بهداشت در امور سلامت روان

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی حکمی دکتر احمدعلی نوربالا را به‌عنوان مشاور خود در امور سلامت روان منصوب کرد.وی متخصص اعصاب و روان (روانپزشک) و متولد 1334 در تفت یزد می باشد. به گزارش میگنا متن این حکم به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر احمدعلی نوربالا
استاد محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی تهران

با سلام؛
نظر به شایستگی و تجارب ارزشمند جنابعالی در حوزه سلامت روان به موجب این ابلاغ به سمت مشاور اینجانب در امور سلامت روان منصوب می‌شوید. امید است با هماهنگی سایر واحدهای ذی‌ربط در انجام ماموریت‌های زیر اقدام لازم را بعمل آورید:

 • مشارکت در تدوین برنامه‌های مناسب به منظور آگاه‌سازی عموم جامعه و مسئولین در زمینه سلامت روان و اهمیت آن
 • همکاری در تهیه برنامه‌های آموزشی در زمینه مدیریت استرس و خشم برای افراد جامعه
 • نظارت مستمر بر میزان بروز و شیوع اختلالات روانپزشکی و بار آنها
 • بررسی و برنامه‌ریزی به منظور ایجاد و اختصاص تخت‌های مورد نیاز برای بیماران روانپزشکی در کشور
 • بررسی پوشش کامل خدمات روانپزشکی و روان‌شناسی توسط بیمه‌های پایه و تکمیلی و ارائه پیشنهاد
 • همکاری درخصوص ساماندهی آموزش روانپزشکی و روانشناسی سلامت و بالینی با معاونت آموزشی
 • پیگیری تصویب قانون سلامت روان در مجلس شورای اسلامی
 • بومی‌سازی کتاب راهنمای عملیاتی شکاف در سلامت روان سازمان بهداشت جهانی (mhGAP)

امید است با اتکال به خداوند متعال در انجام شایسته وظایف محوله با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید در جهت ارتقاء فرهنگ سلامت مردم شریف ایران موفق باشید.

گفتنی است دکتر احمدعلی نوربالا متخصص اعصاب و روان (روانپزشک) و متولد 1334 در تفت یزد می باشد

 مردم سالانه هزار میلیارد تومان هزینه درمان اختلالات روان می‌کنند

[*معاون بهداشت وزارت بهداشت عنوان کرد: مردم سالانه هزار میلیارد تومان هزینه درمان اختلالات روان می‌کنند

معاون بهداشت وزیر بهداشت از توجه ویژه به بخش سلامت روان در طرح تحول بهداشت خبر داد و گفت: مردم سالانه 1000 میلیارد تومان هزینه درمان اختلالات روانی می کنند

معاون بهداشت وزیر بهداشت از توجه ویژه به بخش سلامت روان در طرح تحول بهداشت خبر داد و گفت: مردم سالانه 1000 میلیارد تومان هزینه درمان اختلالات روانی می‌کنند.

دکتر علی اکبر سیاری در همایش بزرگداشت روز روانشناسی گفت: شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی چهار استراتژی دارد که شامل دسترسی مردم به خدمات، بهره‌مندی از خدمات، عدالت در سلامت و حفاظت مالی از مردم است. راه حفاظت مالی از مردم در بخش روان این است که مردم با مراجعه به شبکه بهداشتی، این نیازها را مرتفع کنند.*]

وی ادامه داد: بر همین مبنا شبکه بهداشتی کشور در طرح تحول سلامت از روستاها به شهرها کشیده شد و هم اکنون برای هر 2 تا 3 هزار نفر جمعیت یک کارشناس مراقب سلامت قرار داده‌ایم که ابتدا افراد را پایش می‌کند و در صورت نیاز آن‌ها را در سطح بالاتر به کارشناس روان و پزشک ارجاع می‌دهد.

سیاری، نیازمندترین افراد را کسانی دانست که از اختلالات روانی رنج می‌برند و گفت: به همین جهت در بازطراحی شبکه، یک کارشناس روان به سیستم اضافه کردیم. این سیستم در چهار شهر زنجان، قم، یزد و اراک به طور کامل مستقر شده و در آینده در این سیستم برای هر ایرانی پرونده الکترونیک سلامت تشکیل خواهد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: در فرم‌های ارزیابی افراد در این سیستم نیز 8 سوال مختص سلامت روان اعم از بررسی افسردگی، اضطراب، استرس و اعتیاد و مواردی از این قبیل است. مشاوره روانی رایگان است و تاکنون سیستم بهداشت شبکه شهری برای 25 میلیون ایرانی و 10 میلیون حاشیه نشین در شهرها ایجاد شده است.َ

سیاری، دغدغه معاونت بهداشت را استقبال مردم از شبکه بهداشت شهری اعلام کرد و گفت: امیدواریم مردم با مشارکت در طرح‌ها از این همه هزینه که برای سلامتی‌شان شده، استقبال کنند.

مشاهده آرشیو خبرها
  English  
  صفحه اصلی  
  خبر ها  
  مقالات  
  نشریات  
  معرفی کتاب  
  کارگاه های آموزشی  
  کلبه روانشناسان بالینی  
  کمیته های تخصصی  
  کتابخانه  
  تماس با ما  
  درباره ما  
  پیوند ها  
  وبلاگ  
  خبرنامه  
  © 1389 - Iranian Clinical Psychology Association صفحه اصلی   خبرها   برنامه های آموزشی و کنگره ها   درباره ما   تماس با ما